Jak zwiększyć zasięg swojego biznesu w social media?

Jeszcze do niedawna mówiło się, że jak czegoś nie ma w Google to prawdopodobnie nie istnieje.

Dziś można swobodnie rozszerzyć tę definicję o Media Społecznościowe.

Obecnie, posiadanie konta na social media stało się niemalże obowiązkiem dla każdej firmy.
Dzięki niemu, klient ma możliwość:

 • sprawdzenia oferty
 • natychmiastowej komunikacji
 • obserwowania marki

Natomiast firma zyskuje:

 • wierne grono fanów
 • rozpoznawalność znaku towarowego
 • nowe kanały dystrybucji

Jednak, samo posiadanie profilu na popularnych platformach nie gwarantuje sukcesu w zwiększaniu zasięgu i przyciąganiu nowych klientów. Smutna rzeczywistość pokazuje, że jest dokładnie na odwrót. Firmy niemalże zniechęcają swoich klientów do jakiejkolwiek formy działania. Oto siedem grzechów głównych firm w Social Media:

 • zaniechanie działań po krótkim czasie
 • brak systematyczności
 • traktowanie profilu jako słupa ogłoszeniowego
 • zbyt nachalna reklama
 • brak interakcji z klientem 
 • brak szybkiej komunikacji
 • brak planu działania

 

W tym artykule postaram się przedstawić kilka sposobów, które pomogą Ci w zwiększeniu zasięgu Twojego biznesu w social media.

 

Zadbaj o jakość treści

 

Jakość publikowanych treści jest kluczowa, jeśli chcesz przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Twoje posty powinny być interesujące, atrakcyjne wizualnie i wartościowe dla odbiorcy. Zadbaj o to, aby publikowane treści były spójne z wartościami Twojej firmy oraz zainteresowaniami Twojej grupy docelowej. Pamiętaj, że klient wchodzi w Media Społecznościowe dla rozrywki, więc przekaz powinien być podany w lekkiej formie.

 

Nachalna reklama to droga donikąd – obecnie zmieniły się przyzwyczajenia klientów a większość firm nadal mentalnie tkwi w latach 90-tych ubiegłego wieku.

 

Obecnie klient chce mieć możliwość dokonania wyboru a reklama jest formą komunikacji jednokierunkowej i pozbawia go w pewien sposób tego przywileju.

 

Współpracuj z influencerami

 

Współpraca z influencerami może pomóc Ci w dotarciu do większej liczby potencjalnych klientów. Ważne, aby dobrać influencera, który jest związany z Twoją branżą i ma podobną grupę odbiorców. Pamiętaj, żeby współpraca z influencerem była oparta na zasadzie win-win. To oznacza, że influencer otrzymuje korzyści, a Ty zwiększasz swoją widoczność wśród jego fanów. Tutaj znów firmy stawiają na jedną lub kilka osób zamiast dopasować się do potrzeb rynku. Nie zawsze znany influencer przyniesie nam korzyści. Czasami lepiej zadania to wykona setka pomniejszych. Problem w tym, że nie ma jasno określonych zasad, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie. Jedno jest pewne – nie należy podążać za trendem tylko odnaleźć własną drogę. 

 

Wykorzystaj reklamy!

 

Temat na kilkanaście artykułów. Reklama w Mediach Społecznościowych jest wykonywana przez większość firm TRAGICZNIE źle!

Biorą oni swoje materiały lub ulotki i na siłę próbują zainteresować tym potencjalnych odbiorów. Jak wspomniałem wcześniej, ludzie wchodzą w Media Społecznościowe dla rozrywki więc zbyt nachalna reklama to jest jeden z tych elementów, na które nie mają ochoty. To tak jak z reklamą w TV – jak przerywa nam film to wychodzimy do kuchni po herbatę lub zmieniamy kanał a nie czekamy z zapartym tchem na kolejny blok reklamowy.

 

Wykorzystanie płatnych reklam w social media może pomóc w zwiększeniu zasięgu Twojego biznesu. Platformy takie jak Facebook czy Instagram oferują szereg narzędzi, które pozwalają na precyzyjne targetowanie reklam. Dzięki temu, możesz skutecznie dotrzeć do grupy odbiorców, którzy są zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.

Wystarczy tylko zrozumieć zachowania potencjalnych klientów oraz nauczyć się obsługiwać otrzymane narzędzia – tutaj nie ma drogi na skróty.

 

Podsumowując, zwiększenie zasięgu Twojego biznesu w social media wymaga zaangażowania i ciągłej pracy nad jakością publikowanych treści oraz świadomego korzystania z narzędzi, jakie oferują platformy. Pamiętaj, że skuteczna obecność w social media wymaga czasu i cierpliwości, ale efekty mogą być bardzo satysfakcjonujące.

Te jednak pojawią się dopiero po jakimś czasie i należy uzbroić się w cierpliwość. Obecnie nie wystarczy zrobienie reklamy z wykorzystaniem dużego budżetu – musi być coś jeszcze. Coś, co sprawi, że potencjalny klient będzie się identyfikował z marką a może nawet stanie się jej ambasadorem. Tym czymś jest zaangażowanie a tego nie można zautomatyzować lub kupić.

Trzeba sobie na nie po prostu zasłużyć!

Wymaga to czasu oraz oryginalnego podejścia do tematu. Będzie to droga pod górę i zazwyczaj wyboista. Na naszej trasie napotkamy wiele przeszkód, które albo trzeba będzie usunąć albo też obejść jednak nagroda na końcu ścieżki warta jest poświęcenia.

Artur Janas

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leave the field below empty!