W dzisiejszych czasach informacja jest cenniejsza niż złoto!


Ten kto wie więcej niż jego konkurencja zyskuje przewagę.
Dziś chcę Tobie pokazać prostą technikę, którą stosuje każdy Social Media Manager – podglądanie reklam konkurencji.
Dlaczego jest to tak bardzo istotne?


Jest wiele powodów ale skupmy się na najważniejszych.
Po pierwsze czas.


Możemy samodzielnie poszukiwać sposobu na siebie lub swój biznes jednak taka metoda ma kilka zasadniczych wad. Zanim znajdziesz idealną grupę docelową odbiorców oraz stworzysz treść reklamy, która generuje zyski to wcześniej poświęcisz sporo czasu na różnego rodzaju testy grafik, treści i tak dalej.


Może się okazać, że miną miesiące a Ty dalej będziesz w punkcie wyjścia. Jeżeli nie masz doświadczenia to stworzenie „idealnej reklamy” może zająć naprawdę sporo czasu.
Po drugie koszty.


Tworząc wiele różnych grafik oraz testów marnujemy swój kapitał, który powinien generować zyski a jeżeli nie wiesz co działa to marnujesz tylko pieniądze czyli innymi słowy generujesz straty.


Zdarzało się, że zanim trafiłem z odpowiednim przekazem do odpowiednich osób to wcześniej musiałem wygenerować nawet po 100 różnych wariantów różnych reklam. Sama grafika to za mało. Musimy jeszcze opracować odpowiedni tekst i oczywiście określić wartościową grupę docelową.
Nawet jeżeli uda się Tobie trafić już za pierwszym razem (co też się może wydarzyć) to jak myślisz jak długo reklama będzie pracować?


Tydzień, miesiąc a może dłużej?


Tego nie wiemy i znów trzeba będzie proces rozpoczynać od nowa.


Szacuje się, że średni czas życia jednej kreacji reklamowej waha się pomiędzy 12 a 14 dni.


Oczywiście są to tylko dane szacunkowe bo zdarzało mi się nieraz, że reklama chodziła przez cały rok i każdego dnia generował przychody. Jednak są to wyjątki od reguły i reklamy zaczynają coraz gorzej pracować – czytaj stają się coraz droższe każdego dnia po mniej więcej 14 dniach.
Jeżeli źle coś wykonano to reklam już od samego początku generuje słabe wyniki i należy ją jak najszybciej wyłączyć. W przeciwnym wypadku narażamy się na zupełnie niepotrzebne koszty.


Dobry Social Media Manager zdaje sobie z tego sprawę i dlatego też często wykorzystuje tę technikę w praktyce.
Oczywiście nie musisz korzystać z tej techniki. Można iść tą drogą jeżeli masz duży budżet reklamowy i obsługujesz tylko 1 profil. Wtedy możesz sobie pozwolić na wiele równoczesnych testów aż w końcu znajdziesz przepis na siebie.


Tymczasem Social Media Manager obsługuje nieraz po kilkadziesiąt profili w ciągu miesiąca – na tym polega jego praca. Nie można sobie pozwolić na stratę czasu lub pieniędzy. Każde rozwiązanie, które kieruje nas na drogę na skróty jest czasami cenniejsze niż złoto.
Oczywiście konkurencja nie będzie szczęśliwa z tego faktu ale cóż – inni mogą również podglądać Ciebie i twoje kreacje.
Social Media Manager musi stosować techniki, które usprawniają jego pracę. W końcu nikt nie lubi siedzieć po nocach przy komputerze – mam tutaj na myśli pracę oczywiście.


Dlatego też postanowiłem podzielić się z Tobą moją wiedzą i dziś pokaże jak podglądać reklamy konkurencji – tak jak robi to każdy Social Media Manager.
Zacznijmy od samego początku.


Zanim zaczniesz robić reklamy to sprawdź konkurencyjne firmy – zwłaszcza te największe w branży i zacznij je obserwować. Tego typu rozwiązanie ma 2 plusy. Widzisz regularnie jakie posty wstawia konkurencja oraz w momencie, kiedy zajdzie potrzeba utworzenia swojej reklamy to wszystko będzie już pod ręką.


Wejdź na fanapge konkretnej firmy. Dla przykładu. Gdybym jako Social Media Manager dostał zlecenie na kampanie dla sklepu jubilerskiego to w pierwszej kolejności wszedłbym na strony takich producentów biżuterii jak na przykład Apart.

 Oczywiście zacząłbym obserwować również strony mojej najbliższej konkurencji aby wiedzieć co robią w danej chwili. Wiedzieć co robią dobrze a co robią źle. W pierwszym przypadku można inspirować się wartościowymi rozwiązaniami w drugim – gdy wiemy, że coś nie działa to możemy uniknąć błędów. Często te błędy mogą okazać się kosztowne więc widzisz, że warto obserwować działania konkurencji.


Gdy już znajdziesz się w środku to musisz zjechać myszką na dół strony aż zobaczysz okienko  po lewej stronie ekranu takie jak na zdjęciu poniżej.

Kliknij w niebieski napis: “Wyświetl wszystko”


Powinno się otworzyć nowe okno, które wygląda jak na zdjęciu poniżej.

Zjedź na sam dół okna i w sekcji reklamy pojawi się jeden z dwóch napisów:


Napis 1: „Ta strona nie zamieszcza obecnie reklam”
lub
Napis 2: „Ta strona zamieszcza obecnie reklamy” – tak jak na zdjęciu powyżej.


Jeżeli pojawi się napis numer 1 to znaczy, że firma nie generuje w danej chwili żadnych reklam więc nie ma co podglądać i tutaj możemy zakończyć.


W przypadku wystąpienia napisu numer 2 – należy kliknąć w napis „Przejdź do biblioteki reklam”


Gdy już to wykonasz, to zostaniesz otworzy się nowe okno i pojawi się mniej więcej taki widok jak na zdjęciu poniżej:

Teraz przeglądasz reklamy konkurencji i sprawdzasz daty ich uruchomienia. 

Jeżeli reklama pracuje od dłuższego czasu, to oznacza, że jest skuteczna i generuje przychody. Wiedząc o tym, możesz stworzyć cos bardzo podobnego.


Tak właśnie pracuje Social Media Manager – stosuje proste techniki, aby ułatwić sobie pracy a przy tym optymalizować koszty. 


Rozwiązanie działa jeszcze lepiej w momencie podglądania reklam tak zwanej specjalnej kategorii. Są to reklamy o promujące polityków, kredyty lub ubezpieczenia. 


Klikając w „Zobacz szczegóły reklamy”, sprawny Social Media Manager jest w stanie określić budżet reklamy oraz grupę potencjalnych odbiorców.


Oczywiście nie można skopiować dosłownie reklamy. Można jedynie zrobić coś podobnego korzystając ze zdjęć do tego przeznaczonych lub własnych.


Kopiowanie cudzych zdjęć jest nielegalne i należy o tym pamiętać.


Social Media Manager wykorzystuję tę wiedzę aby stworzyć coś bardzo podobnego ale wykorzystując do tego własne materiały lub takie, do których nabył prawa do wykorzystania do użytku komercyjnego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leave the field below empty!